OLE777 – Weekly Digest (6-12 juni): Från Mithali Rajs pensionering till Verstappens vinst i Azerbajdzjans GP

Weekly Digest (6-12 juni): Från Mithali Rajs pensionering till Verstappens vinst i Azerbajdzjans GP


Här är alla andra stora utvecklingar inom sportvärlden den här veckan.

CRICKET

Indiens veteranslagare Mithali Raj, 39, tillkännagav pensionering från internationell cricket på onsdagen. I ett uttalande sa Mithali: “Jag känner att det är den perfekta tiden att lägga ner min spelarkarriär nu, eftersom laget är i några mycket begåvade unga spelares kapabla händer och framtiden för Indian Cricket är ljus.” (RAPPORTERA)

Wicketkeeper-slagaren Heinrich Klaasen utmärkte sig på en knepig plan i fuktiga förhållanden för att få sin karriärs bästa poäng och ta Sydafrika till en seger med fyra wicket i den andra T20I mot Indien på Barabati Stadium här på söndag. (RAPPORTERA)

Uttarakhand-slagarna befanns aningslösa mot Mumbais anfall och gav den 41-faldiga mästardräkten en rekordvinst på 725 run i Ranji Trophy-kvartsfinalen den fjärde dagen på Alur Cricket Ground 2. (RAPPORTERA)

Bengal blev det första laget i historien om förstklassig cricket som fick nio av sina spelare att göra femtio runs eller mer i samma innings under den första Ranji Trophy-kvartsfinalen mot Jharkhand. (RAPPORTERA)

Nio bengaliska spelare gjorde femtio runs eller mer i samma innings mot Jharkhand. – CAB Media

Dasun Shanaka ledde framifrån med ett glittrande halvsekel när Sri Lanka slog världsmästaren Australien med fyra wickets i den tredje och sista Twenty20 International för att undvika en serie whitewash på lördagen. (RAPPORTERA)

Australien har lagt till snabbbollarna Jhye Richardson och Kane Richardson till sin endagslag i Sri Lanka som täckmantel för Mitchell Starc som håller på att återhämta sig från en fingerskada. Bhanuka Rajapaksa har återkallats av Sri Lanka i sin ODI-trupp. (RAPPORTERA)

Pakistans unge pacer Mohammad Hasnains bowlingaktion har godkänts av ICC, vilket gör honom kvalificerad att spela på alla nivåer av cricket. (RAPPORTERA)

FOTBOLL

Sahal Abdul Samad spelade super-sub och satte upp ett mål i övertid för att hjälpa Indien att slå Afghanistan med 2-1 och hålla sina AFC Asian Cup-chanser vid liv. (RAPPORTERA)

Ett sent avriktat mål från Ajdin Hrustic säkrade Australiens 2-1-seger över Förenade Arabemiraten i ett asiatiskt slutspel på tisdag och satte upp en interkontinental uppgörelse med Peru om en plats i VM i Qatar. (RAPPORTERA)

Användningen av fem avbytare, införd som en justering av reglerna på grund av covid-19-pandemin, kommer formellt att skrivas in i spelets lagar vid ett möte i Doha på måndag, sa International Football Association Board (IFAB). (RAPPORTERA)

Bengaluru FC tillkännagav på onsdagen utnämningen av engelsmannen Simon Grayson till klubbens huvudtränare inför säsongen 2022-23, på ett tvåårskontrakt. (RAPPORTERA)

Den kroatiske mittfältaren Luka Modric har skrivit på en ettårig kontraktsförlängning med Real Madrid och kommer att stanna hos Europamästaren åtminstone till juni 2023, meddelade klubben på onsdagen. (RAPPORTERA)

Luka Modric från Real Madrid firar med UEFA Champions League Trophy efter deras lagseger i UEFA Champions League-finalmatchen mellan Liverpool FC och Real Madrid på Stade de France den 28 maj 2022.

Indien spelade trogen sin form och situation för att besegra Kambodja med 2-0 tack vare en Sunil Chhetri-ställning i den inledande matchen för grupp D i AFC Asian Cup 2023-kvalmatchen, på Salt Lake Stadium på onsdagen. (RAPPORTERA)

Italiens tränare Gennaro Gattuso gick med på att ta ledningen för spanska klubben Valencia på torsdagen för de kommande två säsongerna. (RAPPORTERA)

Liverpool-anfallaren Mohamed Salah utsågs till årets spelare i Professional Footballers’ Association (PFA) för andra gången på torsdagen och Chelseas Sam Kerr tog hem priset för kvinnor. (RAPPORTERA)

Luis Campos ansluter till Paris St Germain som fotbollsrådgivare för att övervaka klubbens rekrytering, sa Ligue 1-mästarna på fredagen. (RAPPORTERA)

Ecuador behöll sin plats i fotbolls-VM på fredagen när en rättslig dom av FIFA avvisade ett klagomål från Chile om en påstådd otillbörlig spelare. (RAPPORTERA)

En kvinna i Nevada har förlorat sitt bud i en amerikansk domstol för att tvinga den internationella fotbollsstjärnan Cristiano Ronaldo att betala miljontals dollar mer än de 375 000 dollar i tysta pengar hon fick efter att ha påstått att han våldtog henne i Las Vegas 2009. (REPORT)

TENNIS

Matteo Berrettini visade tecken på att återta formen som tog honom till Wimbledon-finalen förra året när han slog Andy Murray med 6-4, 5-7, 6-3 för att vinna Stuttgart Open på söndagen i sin första turnering på tre månader. (RAPPORTERA)

Franska Öppna-mästaren Iga Swiatek kommer att hoppa över nästa veckas Berlin Open WTA 500-turnering på grund av ett axelproblem, men världsettan sa på fredagen att hon hoppas vara fullt i form för Wimbledon med start senare denna månad. (RAPPORTERA)

Det indo-kanadensiska paret Rohan Bopanna och Denis Shapovalov bugade sig ur Stuttgart Open i semifinalen på fredagen. (RAPPORTERA)

Wimbledon tillkännagav rekordprissummor för årets upplaga av tennisens äldsta Grand Slam-turnering, på torsdagen. Den totala prissumman på 40,35 miljoner pund representerar en ökning med 11,1 procent jämfört med förra årets mästerskap, där kapaciteten vid arenan i sydvästra London reducerades av covid-19-skäl. (RAPPORTERA)

Spelare och turneringar kommer att dela vinster på 50-50 från 2023 på ATP-touren för män medan de totala prispengarna kommer att öka tack vare en överenskommen expansion av toppturneringar, meddelade det globala styrande organet för herrkretsen på torsdagen. (RAPPORTERA)

Spaniens Carlos Alcaraz kommer att missa nästa veckas Wimbledon tune-up event på Queen’s Club i London på grund av ett lätt armbågsproblem, sa 19-åringen på onsdagen. (RAPPORTERA)

Årets Billie Jean King Cup-final kommer att spelas på hårda banor inomhus i Glasgow, sa Internationella tennisförbundet (ITF) på tisdagen. (RAPPORTERA)

Den tyska världstrean Alexander Zverev opererades i tisdags på avslitna ledband i sin högra fotled efter att han tvingats dra sig tillbaka från sin franska öppna semifinal mot den 22-faldige majormästaren Rafael Nadal förra veckan. (RAPPORTERA)

HOCKEY

Det indiska damlaget hade en oförglömlig dag på kontoret då det fick en ljudlig 0-5-tröskning i händerna på Belgien i en FIH Pro League match här på söndag. (RAPPORTERA)

Alexander Hendrickx slog till när Belgien tog en spännande 3-2-seger över Indien i den andra matchen i FIH Pro Hockey League-turneringen på söndagen. (RAPPORTERA)

Internationella hockeyförbundet (FIH) sa på tisdagen att det fortsätter att ha “fullt förtroende” för Hockey Indien men förväntar sig att dess medlemsförbund följer sina respektive länders sportkoder. (RAPPORTERA)

BADMINTON

PV Sindhu och Lakshya Sen, Indiens högst rankade kvinnliga respektive manliga skyttlare, slogs ut ur Indonesia Masters i kvartsfinalen på fredagen. (RAPPORTERA)

Tidigare Commonwealth Games bronsmedaljör och shuttler RMV Guru Sai Dutt tillkännagav pensionering från badminton på måndagen. (RAPPORTERA)

Arkiv Foto av tidigare Commonwealth Games bronsmedaljör RMV Guru Sai Dutt. – S_S_Kumar

BORDTENNIS

Swastika Ghosh blev på torsdagen den tredje bordtennisspelaren att vända sig till Delhi High Court för uteslutning från Indiens Commonwealth Games-trupp. (RAPPORTERA)

Nationella väljare fortsatte med att göra en kurskorrigering och ersatte med rätta Archana Kamath med en förtjänt Diya Chitale i det indiska damlaget för Commonwealth Games, med start nästa månad. (RAPPORTERA)

FRIIDROTT

DP Manu registrerade en distans över 80 meter, hans 84,35 m personliga bästa (PB) vid de 61:a mellanstatliga friidrottsmästerskapen i Chennai på lördagen flyttade honom till de fyra bästa på Indiens topplista genom tiderna. (RAPPORTERA)

Visdomsord: DP Manu med sin tränare Kashinath Naik. Naik, den första indiska spjutkastaren att vinna en medalj vid Commonwealth Games, har ett råd till de fyra nya indianerna i 80m-klubben. “En av de viktigaste sakerna som dessa fyra ungdomar måste lära sig är tålamod.” Naik har arbetat med både Neeraj och Shivpal och tränar nu Manu, som satte sitt PB på den indiska kasttävlingen i april. – Specialarrangemang

Athletics Federation of India (AFI) president Adille Sumariwalla sa på lördagen att Tejaswin Shankar inte sökte tillstånd innan han deltog i NCAA-mästerskapen i USA. (RAPPORTERA)

Tejaswin Shankar skrev av på sin kollegiala karriär i någon stil och gjorde anspråk på 2022 års NCAA-titel i höjdhopp för män på fredagen med säsongens bästa hopp på 2,27 m på Hayward Field. (RAPPORTERA)

Två nya mötesrekord sattes på öppningsdagen av de 61:a SNJ-Nationella mellanstatliga friidrottsmästerskapen i Chennai på fredagen. (RAPPORTERA)

MOTORSPORT

Verstappen utökade sin ledning i Formel 1-mästerskapet genom att vinna Azerbajdzjans Grand Prix på söndagen efter att Leclerc drog sig tillbaka från ledningen med ett motorfel. (RAPPORTERA)

Verstappen hade passerat Perez kort innan Leclercs misslyckande och den regerande F1-mästaren kryssade till sin femte seger för säsongen. – GETTY BILDER

Den indiske racerföraren Jehan Daruvala kom inom en halv sekund efter sin första Formel 2-vinst för säsongen innan han slutade tvåa i Azerbajdzjan-rundans sprintlopp. (RAPPORTERA)

Den före detta världsmästaren Nico Rosberg har inte fått komma in i Formel 1-hagen den här säsongen eftersom han inte är vaccinerad mot covid-19. (RAPPORTERA)

Ferrari-chefen Mattia Binotto uttryckte på lördagen oro över utnämningen av Mercedes-teamchefen Toto Wolffs tidigare personliga rådgivare Shaila-Ann Rao till rollen som tillfällig Formel 1-chef vid sportens styrande FIA. (RAPPORTERA)

SKYTTE

Rahul Jakhar tog det individuella guldet i P5 – blandad 10m luftpistol standard SH1-finaler och hjälpte landet att vinna lagguldet vid Shooting Para Sport World Cup i Chateauroux, Frankrike på fredagen. (RAPPORTERA)

Manish Narwal och Rubina Francis vann tävlingen 10m P6 luftpistol blandat lag för att vinna Indiens tredje guldmedalj vid det pågående World Shooting Para Sport World Cup i Chateauroux, Frankrike på onsdagen. (RAPPORTERA)

Sriharsha Devaraddi Ramakrishna har blivit den andra indiska para-skytten att tjäna en kvot för Paralympics i Paris efter att ha säkrat en guldmedalj i blandat 10 m luftgevär SH2 vid det pågående Chateauroux Para Shooting World Cup.(RAPPORT)

Indiens Avani Lekhara vann guld vid Chateauroux Para Shooting World Cup med ett världsrekord på 250,6 i 10 m luftgevär för damer stående SH1 på tisdagen. (RAPPORTERA)

Arkiv Foto av Avani Lekhara i aktion. – Getty Images

BOXNING

Mary Kom har uteslutits från Commonwealth Games (CWG) försök efter att ha fått en skada. (RAPPORTERA)

Mary Kom har uteslutits från CWG-rättegångarna. – PTI

Nikhat Zareen och Lovlina Borgohain förseglade sina kojer i det indiska laget för Commonwealth Games med dominerande vinster i uttagningsförsöken. (RAPPORTERA)

SCHACK

Rahul Srivatshav nådde 2500 Elo live-betyg under den 9:e Cattolica Chess Festival 2022 i Italien. (RAPPORTERA)

Den unge indiske stormästaren R Praggnanandhaa blev vinnare i den öppna schackturneringen Norway Chess Group A med 7,5 poäng efter nio omgångar. (RAPPORTERA)

Viswanathan Anand skrev på sin kampanj i Norway Chess 2022 med en seger i nionde omgången över den lokala utmanaren Aryan Tari i deras Armageddon-match för att sluta trea i Stavanger på fredagen. (RAPPORTERA)

Viswanathan Anand tog tredjeplatsen med 14,5 poäng från nio omgångar. – B. Jothi Ramalingam

Internationell skiljedomare Gopakumar Sudhakaran har utsetts till biträdande chefsdomare för den 44:e schackolympiaden, och blev den första indianen att nomineras till denna prestigefyllda och ansvarsfulla post i världens största schackevenemang. (RAPPORTERA)

International Chess Federation (FIDE) och All-India Chess Federation har kommit överens om att införa och institutionalisera Chess Olympiad Torch Stafett inför den 44:e schackolympiaden. (RAPPORTERA)

GOLF

Linn Grant från Sverige blev den första kvinnliga golfaren att vinna på Europatouren på söndagen. (RAPPORTERA)

Diksha Dagar och Tvesa Malik och den ensamma manliga spelaren, Shubhankar Sharma, var hela vägen borta från cut-line i Volvo Car Scandinavian Mixed-golfen missade 36-håls cut med nedslående prestationer. (RAPPORTERA)

Mysore-tonåringen Pranavi Urs hade råd med lyxen av en runda med jämnt par och ändå vinna den sjunde etappen av Women’s Pro Golf Tour med nio slag i Bengaluru på fredagen. (RAPPORTERA)

Udayan Mane, den ensamme indianen vid Asian Development Tours OB Golf Invitational, tog en del av ledningen i första rundan efter en suverän avslutning som såg honom som birdie de sista fyra hålen i rad. (RAPPORTERA)

Tiger Woods, med hänvisning till sin kropps behov “att bli starkare”, meddelade på tisdagen att han inte kommer att spela i nästa veckas US Open i Brookline, Massachusetts (REPORT)

Sbobet Terpercaya

You Might Also Like

Leave a Reply